Jmol - en to fr translation catalogue (498 entries)

en: Element?
fr: Élément?

en: &Help
fr: &Aide

en: &Search...
fr: &Recherche

en: &Commands
fr: &Commandes

en: Math &Functions
fr: &Fonctions Mathématiques

en: Set &Parameters
fr: Préférences & Paramètres

en: &More
fr: &Plus

en: Editor
fr: Éditeur

en: State
fr: Etat

en: Run
fr: Lancer

en: Clear Output
fr: Effacer la sortie

en: Clear Input
fr: Effacer la saisie

en: History
fr: Historique

en: Load
fr: Charger

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
fr: Appuyer sur Ctrl+Entrée pour une nouvelle ligne ou copier les données d'un modèle et appuyer sur Load

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
fr: Les messages apparaissent ici. Saisissez les commandes dans la boîte ci-dessous. Cliquez sur l'article Aide du menu de la console pour obtenir l'aide en ligne, qui apparaitra dans une nouvelle fenêtre de navigateur.

en: Jmol Script Console
fr: Console de Script Jmol

en: Jmol Script Editor
fr: Éditeur de scripts Jmol

en: Open
fr: Ouvrir

en: Check
fr: Vérifier

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
fr: Retourner en haut

en: Step
fr: Incrément

en: Resume
fr: Reprendre

en: Halt
fr: Arrêter

en: Clear
fr: Effacer

en: Close
fr: Fermer

en: File or URL:
fr: Fichier ou URL :

en: Image Type
fr: Type d'image

en: JPEG Quality ({0})
fr: Qualité JPEG ({0})

en: PNG Compression  ({0})
fr: Compression PNG ({0})

en: PNG Quality ({0})
fr: Qualité PNG ({0})

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Do you want to overwrite file {0}?
fr: Voulez-vous écraser le fichier {0} ?

en: Warning
fr: Avertissement

en: All Files
fr: Tous les Fichiers

en: Cancel
fr: Annuler

en: Abort file chooser dialog
fr: Ferme la boîte de dialogue du sélecteur de fichiers

en: Details
fr: Détails

en: Directory
fr: répertoire

en: Open selected directory
fr: Ouvrir le répertoire sélectionné

en: Attributes
fr: Caractéristiques

en: Modified
fr: Modifié

en: Generic File
fr: Fichier générique

en: Name
fr: Nommer

en: File Name:
fr: Nom du Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Files of Type:
fr: Fichiers du type :

en: Help
fr: Aide

en: FileChooser help
fr: Aide sur le sélecteur de fichiers

en: Home
fr: Dossier personnel

en: List
fr: Liste

en: Look In:
fr: Rechercher dans :

en: Error creating new folder
fr: Erreur lors de la création du nouveau dossier

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: Create New Folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Open selected file
fr: Ouvre le fichier sélectionné

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save selected file
fr: Sauvegarder le fichier sélectionné

en: Save In:
fr: Sauver dans:

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update directory listing
fr: Mise à jour de la liste des répertoires

en: Up
fr: Haut

en: Up One Level
fr: Remonter d'un niveau

en: OK
fr: Ok

en: Preview
fr: Aperçu

en: Append models
fr: Ajouter les modèles

en: PDB cartoons
fr: informations de débogage pour les dessins animés

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
fr: NOTE : Les positions structurelles d''amides d''hydrogène sont présentes et seront ignorées. Leurs positions seront évaluées, conformément à l''analyse standard DSSP.
    Utilisez {0} afin de ne pas effectuer cette évaluation.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
fr: NOTE : Les positions structurelles d''amides d''hydrogène sont présentes et seront utilisées. Les résultats peuvent différer de façon significative par rapport à l''analyse standard DSSP.
    Utilisez {0} afin d'ignorer ces positions d'hydrogène.

en: Arabic
fr: Arabe

en: Asturian
fr: Asturien

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Australian English
fr: Anglais australien

en: British English
fr: Anglais britannique

en: American English
fr: Anglais américain

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Estonian
fr: Estonien

en: Finnish
fr: Finnois

en: Faroese
fr: Féroïen

en: French
fr: Français

en: Frisian
fr: frison

en: Galician
fr: galicien

en: Croatian
fr: Croate

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Armenian
fr: Arménien

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Korean
fr: Coréen

en: Malay
fr: Malais

en: Norwegian Bokmal
fr: Norvégien « Bokmal »

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Brazilian Portuguese
fr: Portugais brésilien

en: Russian
fr: Russe

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Serbian
fr: Serbe

en: Swedish
fr: Suédois

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télugu

en: Turkish
fr: Turc

en: Uyghur
fr: Ouïghour

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Simplified Chinese
fr: Chinois Simplifié

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Could not get class for force field {0}
fr: Impossible d''obtenir la classe du champ de force {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
fr: Aucun atome sélectionné -- rien à faire!

en: {0} atoms will be minimized.
fr: {0} atomes seront minimisés.

en: could not setup force field {0}
fr: Impossible d''installer le champ de force {0}

en: new
fr: Nouveau

en: undo (CTRL-Z)
fr: Annuler (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
fr: Rétablir (CTRL-Y)

en: center
fr: centre

en: add hydrogens
fr: ajouter hydrogènes

en: minimize
fr: réduire

en: fix hydrogens and minimize
fr: fixer les hydrogènes et réduire

en: clear
fr: réinitialiser

en: save file
fr: Sauvegardez le fichier

en: save state
fr: sauvegardez l'état

en: invert ring stereochemistry
fr: inverser anneau stéréochimie

en: delete atom
fr: Effacez l'atome

en: drag to bond
fr: faire glisser pour lier

en: drag atom
fr: faire glisser atome

en: drag atom (and minimize)
fr: faire glisser atome (et réduire)

en: drag and minimize molecule (docking)
fr: faire glisser et réduire la molécule (attachement)

en: increase charge
fr: augmenter la charge

en: decrease charge
fr: réduire la charge

en: delete bond
fr: supprimer le lien

en: single
fr: simple

en: increase order
fr: augmenter l'ordre

en: decrease order
fr: réduire l'ordre

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
fr: pivoter le lien (MAJ.+ glisser)

en: exit modelkit mode
fr: quitter le mode kit de modélisation

en: Space Group
fr: Groupe d'espace

en: All
fr: Tout

en: {0} processors
fr: {0} processeurs

en: {0} MB total
fr: Total de {0} MB

en: {0} MB maximum
fr: Maximum de {0} MB

en: Mouse Manual
fr: Manuel Souris

en: Translations
fr: Traductions

en: System
fr: Système

en: No atoms loaded
fr: Aucun atome chargé

en: Element
fr: Elément

en: Model/Frame
fr: Modèle/Frame

en: Language
fr: Langue

en: By Residue Name
fr: Par nom de résidu

en: By HETATM
fr: Par HETATM

en: Molecular Orbitals ({0})
fr: Orbites moléculaires ({0})

en: Symmetry
fr: Symétrie

en: Hide Symmetry
fr: Masquer la symétrie

en: Model information
fr: Informations du modèle

en: Select ({0})
fr: Sélectionner ({0})

en: All {0} models
fr: Tous les {0} modèles

en: Collection of {0} models
fr: Collection de {0} modèles

en: atoms: {0}
fr: {0} atomes

en: bonds: {0}
fr: {0} liens

en: groups: {0}
fr: {0} groupes

en: chains: {0}
fr: {0} chaînes

en: polymers: {0}
fr: {0} polymères

en: model {0}
fr: modèle {0}

en: View {0}
fr: Voir {0}

en: Main Menu
fr: Menu Principal

en: Biomolecules
fr: Biomolécules

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
fr: biomolécule {0} ({1} atomes)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
fr: charger la biomolécule {0} ({1} atomes)

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display Selected Only
fr: Afficher uniquement la sélection

en: Invert Selection
fr: Inverser la sélection

en: View
fr: Vue

en: Front
fr: Face

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Back
fr: Fond

en: Protein
fr: Protéine

en: Backbone
fr: Squelette

en: Side Chains
fr: Chaînes latérales

en: Polar Residues
fr: Résidus polaires

en: Nonpolar Residues
fr: Résidus non polaires

en: Basic Residues (+)
fr: Résidues basiques (+)

en: Acidic Residues (-)
fr: Résidus acides (-)

en: Uncharged Residues
fr: Résidus non chargés

en: Nucleic
fr: Nucléique

en: DNA
fr: ADN

en: RNA
fr: ARN

en: AT pairs
fr: Paires AT

en: GC pairs
fr: Paires GC

en: AU pairs
fr: Paires AU

en: Hetero
fr: Hétéro

en: All PDB "HETATM"
fr: Tous les "HETATM" PDB

en: All Solvent
fr: Tout Solvant

en: All Water
fr: Tout Eau

en: Nonaqueous Solvent
fr: Solvant non-aqueux

en: Nonaqueous HETATM
fr: HETATM non-aqueux

en: Carbohydrate
fr: Glucide

en: None of the above
fr: Aucun ci-dessus

en: Scheme
fr: Combinaison

en: CPK Spacefill
fr: CPK Remplissage

en: Ball and Stick
fr: Boule et bâton

en: Sticks
fr: Bâtons

en: Wireframe
fr: Fil de fer

en: Atoms
fr: Atomes

en: Bonds
fr: Liens

en: On
fr: Activer

en: Hydrogen Bonds
fr: Liens Hydrogène

en: Calculate
fr: Calculer

en: Set H-Bonds Side Chain
fr: Liens H sur la chaîne latérale

en: Set H-Bonds Backbone
fr: Liens H sur le squelette

en: Disulfide Bonds
fr: Liens disulfure

en: Set SS-Bonds Side Chain
fr: Liens SS sur la chaîne latérale

en: Set SS-Bonds Backbone
fr: Liens SS sur le squelette

en: Cartoon Rockets
fr: Roquettes Cartoon

en: Ribbons
fr: Rubans

en: Rockets
fr: Roquettes

en: Strands
fr: Rives

en: Vectors
fr: Vecteurs

en: Spectra
fr: Spectre

en: 1H-NMR
fr: 1H-RMN

en: 13C-NMR
fr: 13C-RMN

en: Scale {0}
fr: Echelle {0}

en: Stereographic
fr: Stéréographique

en: Red+Cyan glasses
fr: Lunettes Rouge+Cyan

en: Red+Blue glasses
fr: Lunettes Rouge+Bleu

en: Red+Green glasses
fr: Lunettes Rouge+Vert

en: Cross-eyed viewing
fr: Vision yeux croisés

en: Wall-eyed viewing
fr: Vision yeux parallèles

en: Labels
fr: Étiquettes

en: With Element Symbol
fr: Avec le symbole de l'élément

en: With Atom Name
fr: Avec le nom de l'atome

en: With Atom Number
fr: Avec le numéro de l'atome

en: Position Label on Atom
fr: Position du texte par rapport à l'atome

en: Centered
fr: Centré

en: Upper Right
fr: Haut droite

en: Lower Right
fr: Bas droite

en: Upper Left
fr: Haut gauche

en: Lower Left
fr: Bas gauche

en: Color
fr: Couleur

en: By Scheme
fr: Par combinaison

en: Element (CPK)
fr: Elément (CPK)

en: Alternative Location
fr: Emplacement alternatif

en: Molecule
fr: Molécule

en: Formal Charge
fr: Charge formelle

en: Partial Charge
fr: Charge partielle

en: Temperature (Relative)
fr: Température (Relative)

en: Temperature (Fixed)
fr: Température (fixée)

en: Amino Acid
fr: Aicde Aminé

en: Secondary Structure
fr: Structure secondaire

en: Chain
fr: Chaîne

en: Group
fr: Groupe

en: Monomer
fr: Monomère

en: Shapely
fr: Galbé

en: Inherit
fr: Hérite

en: Black
fr: Noir

en: White
fr: Blanc

en: Red
fr: Rouge

en: Yellow
fr: Jaune

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Salmon
fr: Saumon

en: Maroon
fr: Marron

en: Gray
fr: Gris

en: Slate Blue
fr: Bleu ardoise

en: Gold
fr: Or

en: Orchid
fr: Orchidée

en: Make Opaque
fr: Rendre opaque

en: Make Translucent
fr: Rendre translucide

en: Background
fr: Fond

en: Boundbox
fr: Boîte englobante

en: Unit cell
fr: Cellule unitaire

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Spin
fr: Rotation

en: Set X Rate
fr: Changer la vitesse X

en: Set Y Rate
fr: Changer la vitesse Y

en: Set Z Rate
fr: Changer la vitesse Z

en: Set FPS
fr: Changer FPS

en: Animation Mode
fr: Mode d'Animation

en: Play Once
fr: Une fois

en: Loop
fr: En boucle

en: Play
fr: Lancer

en: Stop
fr: Arrêter

en: Next Frame
fr: Trame suivante

en: Previous Frame
fr: Trame précédente

en: Rewind
fr: Revenir au début

en: Reverse
fr: En arrière

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Measurements
fr: Mesures

en: Double-Click begins and ends all measurements
fr: Double-clic commence et finit toutes les mesures

en: Click for distance measurement
fr: Cliquer pour une mesure de distance

en: Click for angle measurement
fr: Cliquer pour une mesure d'angle

en: Click for torsion (dihedral) measurement
fr: Cliquer pour une mesure de torsion (dihédrale)

en: Click two atoms to display a sequence in the console
fr: Cliquez sur deux atomes afin d'afficher la séquence dans la console

en: Delete measurements
fr: Effacer les mesures

en: List measurements
fr: Donner la liste des mesures

en: Distance units nanometers
fr: Unité pour les distances en nanomètres

en: Distance units Angstroms
fr: Unité pour les distances en Angstroms

en: Distance units picometers
fr: Unité pour les distances en picomètres

en: Set picking
fr: Réglez la cueillette

en: Center
fr: Centre

en: Identity
fr: Identité

en: Label
fr: Texte

en: Select atom
fr: Sélectionner atome

en: Select chain
fr: Sélectionner chaîne

en: Select element
fr: Sélectionner élément

en: Select group
fr: Sélectionner groupe

en: Select molecule
fr: Sélectionner molécule

en: Select site
fr: Sélectionner site

en: Show symmetry operation
fr: opération de symétrie montrent

en: Show
fr: Afficher

en: File Contents
fr: Contenu du fichier

en: File Header
fr: Entête du fichier

en: Isosurface JVXL data
fr: Données isosurface au format JVXL

en: Molecular orbital JVXL data
fr: Données orbites moléculaires au format JVXL

en: Model
fr: Modèle

en: Space group
fr: Groupe spatial

en: Current state
fr: Etat courant

en: File
fr: Fichier

en: Reload
fr: Recharger

en: Open from PDB
fr: Ouvert du PDB

en: Load full unit cell
fr: Charger la maille élémentaire entière

en: Open script
fr: Ouvrir le script

en: Save a copy of {0}
fr: Enregistrer une copie de « {0} »

en: Save script with state
fr: Enregistrer le script avec l'état

en: Save script with history
fr: Enregistrer le script avec l'historique

en: Export {0} image
fr: Exporter une image {0}

en: Save JVXL isosurface
fr: Enregistrer l'isosurface JVXL

en: Export {0} 3D model
fr: Exporter le modèle 3D {0}

en: Computation
fr: Calcul

en: Optimize structure
fr: Optimiser la structure

en: Model kit
fr: Kit de modélisation

en: Extract MOL data
fr: Extraire les données MOL

en: Dot Surface
fr: Surface pointillée

en: van der Waals Surface
fr: Surface de van der Waals

en: Molecular Surface
fr: Surface moléculaire

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
fr: Surface du solvant (sonde de {0} Å)

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
fr: Surface accessible au solvant (VDW + {0} Å)

en: Reload {0}
fr: Recharger {0}

en: Reload {0} + Display {1}
fr: Recharger {0} + Afficher {1}

en: Reload + Polyhedra
fr: Recharger + Polyhèdre

en: Hide
fr: Masquer

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Pixel Width
fr: Largeur en Pixels

en: Angstrom Width
fr: Largeur en Angströms

en: Selection Halos
fr: Halos de sélection

en: Show Hydrogens
fr: Afficher les Hydrogènes

en: Show Measurements
fr: Afficher les mesures

en: Perspective Depth
fr: Profondeur de la perspective

en: RasMol Colors
fr: Couleurs RasMol

en: About...
fr: À propos ...

en: script compiler ERROR:
fr: Erreur du compilateur de script:

en: x y z axis expected
fr: axe x y z attendu

en: {0} not allowed with background model displayed
fr: {0} n'est pas autorisé avec un modèle de fond affiché

en: bad argument count
fr: mauvais nombre d'arguments

en: Miller indices cannot all be zero.
fr: Les indices de Miller ne peuvent pas être tous égaux à 0.

en: bad [R,G,B] color
fr: couleur [R, V, B] incorrecte

en: boolean expected
fr: booléen attendu

en: boolean or number expected
fr: boolean ou nombre attendu

en: boolean, number, or {0} expected
fr: boolean, nombre, ou {0} attendu

en: cannot set value
fr: impossible d'assigner la valeur

en: color expected
fr: couleur attendue

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
fr: un nom de couleur ou de palette (Jmol, Rasmol) est requis

en: command expected
fr: commande attendue

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
fr: {x y z} o $name o une expression atome requis

en: draw object not defined
fr: objet de dessin non défini

en: unexpected end of script command
fr: fin inattendue du script de commande

en: valid (atom expression) expected
fr: (expression d'atomes) valide attendue

en: (atom expression) or integer expected
fr: (expression d'atomes) ou entier attendu

en: filename expected
fr: nom de fichier attendu

en: file not found
fr: fichier non trouvé

en: incompatible arguments
fr: arguments incompatibles

en: insufficient arguments
fr: nombre d'arguments insuffisant

en: integer expected
fr: entier attendu

en: integer out of range ({0} - {1})
fr: entier en dehors de la plage de valeurs ({0} - {1})

en: invalid argument
fr: argument incorrect

en: invalid parameter order
fr: ordre des paramètres incorrect

en: keyword expected
fr: mot clé attendu

en: no MO coefficient data available
fr: pas de données MO coefficient disponibles

en: An MO index from 1 to {0} is required
fr: Un indice MO de 1 à {0} est requis

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
fr: aucune base MO / données coefficient disponible pour ce cadre

en: Only one molecular orbital is available in this file
fr: Une seule orbite moléculaire est disponible dans ce fichier

en: {0} require that only one model be displayed
fr: {0} requière qu'un seul modèle soit affiché

en: {0} requires that only one model be loaded
fr: {0} requiert qu'un seul modèle être chargé

en: No data available
fr: Pas de données disponibles

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
fr: Aucune charge partielle n'a été lue depuis le fichier; Jmol en a besoin pour générer les données MEP.

en: No unit cell
fr: Pas de cellule unitaire

en: number expected
fr: nombre attendu

en: number must be ({0} or {1})
fr: le nombre doit être ({0} ou {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
fr: nombre décimal en dehors de la plage de valeurs ({0} - {1})

en: object name expected after '$'
fr: nom d'objet attendu après '$'

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
fr: plan attendu -- soit 3 points ou une expression d''atomes ou {0} ou {1} ou {2}

en: property name expected
fr: nom de propriété attendu

en: space group {0} was not found.
fr: Le groupe spatial {0} n'a pas été trouvé

en: quoted string expected
fr: chaîne de caractères entre guillemets attendue

en: quoted string or identifier expected
fr: chaîne de caractères entre guillemets ou identifiant attendu

en: too many rotation points were specified
fr: trop de points de rotation ont été spécifiés

en: too many script levels
fr: trop de niveaux de script

en: unrecognized atom property
fr: Propriété d'atome non reconnue

en: unrecognized bond property
fr: Propriété de lien non reconnue

en: unrecognized command
fr: commande non reconnue

en: runtime unrecognized expression
fr: expression non reconnue

en: unrecognized object
fr: objet non reconnu

en: unrecognized {0} parameter
fr: Paramètre {0} non reconnu

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
fr: méconnue {0} paramètre dans le script Jmol état (ensemble de toute façon)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
fr: Paramètre SHOW non reconnu -- utiliser {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
fr: écrire quoi? {0} ou {1} "nom de fichier"

en: script ERROR:
fr: ERREUR de script:

en: {0} atoms deleted
fr: {0} atomes supprimés

en: {0} hydrogen bonds
fr: {0} liens hydrogène

en: file {0} created
fr: Fichier {0} crée

en: invalid context for {0}
fr: context incorrect pour {0}

en: { number number number } expected
fr: { nombre nombre nombre } attendu

en: end of expression expected
fr: fin d'expression attendue

en: identifier or residue specification expected
fr: spécification identifiant ou de résidus prévus

en: invalid atom specification
fr: spécification d'atome incorrecte

en: invalid chain specification
fr: spécification de chaîne incorrecte

en: invalid expression token: {0}
fr: élément d''expression incorrect: {0}

en: invalid model specification
fr: spécification de modèle incorrecte

en: missing END for {0}
fr: manquantes END pour {0}

en: number or variable name expected
fr: nombre ou nom de variable attendu

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
fr: spécification de résidu (ALA, AL?, A*) attendue

en: {0} expected
fr: {0} attendu

en: {0} unexpected
fr: {0} inattendue

en: unrecognized expression token: {0}
fr: élément d''expression non reconnu: {0}

en: unrecognized token: {0}
fr: élément non reconnu: {0}

en: {0} struts added
fr: {0} traverse(s) ajoutée(s)

en: {0} connections deleted
fr: {0} connexions supprimées

en: {0} new bonds; {1} modified
fr: {0} de nouveaux liens; {1} modification

en: Note: More than one model is involved in this contact!
fr: Note : plus d'un modèle interagit dans ce contact !

en: Click for menu...
fr: Cliquer pour le menu ...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
fr: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    Fait partie du projet OpenScience.
    
    Voir http://www.jmol.org pour de plus amples informations

en: File Error:
fr: Erreur de Fichier:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
fr: assigner/nouvel atome ou lien (requiert {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
fr: afficher le menu contextuel récent ( cliquez sur frank Jmol )

en: delete atom (requires {0})
fr: supprimer atome (requiert {0})

en: delete bond (requires {0})
fr: supprimer le lien (requiert {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
fr: ajuster la profondeur (plan arrière ; requiert {0})

en: move atom (requires {0})
fr: déplacer atome (requiert {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
fr: déplacer objet DRAW entier (requiert {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
fr: déplacer un point DRAW (requiert {0})

en: move label (requires {0})
fr: déplacer le label (requiert {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
fr: déplacer atome et réduire la molécule (requiert {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
fr: déplacer et réduire la molécule (requiert {0})

en: move selected atoms (requires {0})
fr: déplacer les atomes sélectionnés (requiert {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
fr: Faire glisser les atomes selon la direction Z (nécessite {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
fr: simuler le multi-touches via la souris)

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
fr: déplacer le point de navigation (requiert {0} et {1})

en: pick an atom
fr: choisir un atome

en: connect atoms (requires {0})
fr: connecter les atomes (requiert {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
fr: choisir un point ISOSURFACE (requiert {0})

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
fr: choisir un label afin de basculer entre affiché/masqué (requiert {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
fr: choisir un atome afin de l'inclure dans la mesure (après le début d'une mesure ou après {0})

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
fr: choisir un point ou un atome au(x)quel(s) se rendre (requiert {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
fr: choisir un point DRAW (pour des mesures) (requiert {0})

en: pop up the full context menu
fr: afficher le menu contextuel complet

en: reset (when clicked off the model)
fr: réinitialiser (lors d'un clic hors du modèle)

en: rotate
fr: rotation

en: rotate branch around bond (requires {0})
fr: faire pivoter la branche autour du lien (requiert {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
fr: faire pivoter les atomes sélectionnés (requiert {0})

en: rotate Z
fr: Faire tourner Z

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
fr: pivoter Z (mouvement horizontal de la souris) ou zoomer (mouvement vertical de la souris)

en: select an atom (requires {0})
fr: sélectionner un atome (requiert {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
fr: sélectionner et faire glisser les atomes (requiert {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
fr: Dé-sélectionner ce groupe d''atomes (requiert {0})

en: select NONE (requires {0})
fr: Ne rien sélectionner (requiert {0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
fr: ajouter ce groupe d'atomes au set d'atomes sélectionnés (requiert {0})

en: toggle selection (requires {0})
fr: activer/désactiver sélection (requiert {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
fr: si tous sont sélectionnés, désélectionnez les tous, autrement ajoutez ce groupe d'atomes au set d'atomes sélectionnés (requiert {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
fr: choisir un atome afin de lancer ou compléter une mesure

en: adjust slab (front plane; requires {0})
fr: ajuster la dalle (plan frontal ; requiert {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
fr: déplacer la fenêtre de dalle/profondeur (les deux plans ; requiert {0})

en: zoom (along right edge of window)
fr: zoomer (le long du bord droit de la fenêtre)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
fr: Cliquez sur deux points afin de tourner autour de l'axe dans le sens inverse des aiguilles d'une montre (requiert {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
fr: Cliquez sur deux points afin de tourner autour de l'axe dans le sens des aiguilles d'une montre (requiert {0})

en: stop motion (requires {0})
fr: interrompre le mouvement (requiert {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
fr: modèle de rotation (faire glisser vivement, relâcher le bouton et arrêter le mouvement simultanément)

en: translate
fr: Translation

en: zoom
fr: Zoom

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
fr: Choisir un atome supplémentaire pour faire tourner le modèle autour d'un axe

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
fr: Choisir deux atomes pour faire tourner le modèle autour d'un axe

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
fr: choisir un atome supplémentaire afin d'afficher la relation symétrique

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
fr: choisir deux atomes afin d'afficher la relation symétrique entre eux

en: Setting log file to {0}
fr: Configuration du fichier journal dans {0}

en: Cannot set log file path.
fr: Impossible de définir le chemin de fichier journal

en: {0} atoms hidden
fr: {0} atomes cachés

en: {0} atoms selected
fr: {0} atomes sélectionnés

en: Drag to move label
fr: Faire glisser afin de déplacer le label

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
fr: Le presse-papiers est inacessible -- utiliser l'applet signée

en: {0} hydrogens added
fr: {0} hydrogène(s) ajouté(s)
